Turystyka w Polsce: miasta, zabytki, regiony, noclegi i atrakcje - Polska Travel
„Orzeł i Krzyż” - największe widowisko historyczne w Polsce
Mon, 29 May 2017 10:27:41 +0200

KV Orzel i Krzyz 2017

Trzystu wolontariuszy, ponad tysiąc historycznych postaci, a wśród nich Mieszko I, Piłsudski, Jan Paweł II. Scena wielkości ponad sześciu piłkarskich boisk, efekty specjalne, mappingi i wspaniała gra światłem. Największe w Polsce widowisko plenerowe – „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie – to niepowtarzalna okazja, aby w ciągu półtorej godziny przeżyć tysiąc lat polskiej historii, zadumać się nad jej losami, ale też poczuć dumę z bycia Polakiem. Widowisko będzie odegrane 16 razy w czerwcowe i lipcowe weekendy w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Premiera 9 czerwca.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niezwykła, pełna emocji i zadumy podróż przez historię Polski od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii, powstanie Solidarności i przesłanie Jana Pawła II. Jego twórcy szczególny akcent kładą na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Historia odgrywana jest przez ponad trzystu wolontariuszy na przestrzeni wielkości sześciu piłkarskich boisk, z wykorzystaniem natury, wzniesień i stawów, na wielu planach, zarówno tuż przed mieszczącą 1800 widzów trybuną, jak i w odległości nawet stu metrów, na co pozwala malowanie światłem, wykorzystanie ognia i fajerwerków.

Po zeszłorocznym sukcesie artystycznym i frekwencyjnym widowiska „Orzeł i Krzyż” jego organizator, goślińskie Stowarzyszenie „Dzieje”, zdecydowało się na rozwinięcie formuły, uatrakcyjnienie prezentowanych wątków i scen oraz dodanie nowych efektów wizualnych i dźwiękowych. W 2016 roku widowisko obejrzało 14 tysięcy osób, a spektakle kończyły się owacjami na stojąco i wzbudzały entuzjastyczne opinie.

Przewodnikiem po utrzymanych w tonie legendarno-baśniowym dziejach Polski jest Stańczyk, doradca królów, błazen zatroskany losami ojczyzny. Za scenariusz widowiska odpowiada poznański historyk sztuki i poeta prof. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu.

Aktorami w widowisku „Orzeł i Krzyż” są od kilku lat mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i sąsiednich gmin. Na kilkanaście letnich wieczorów wcielają się w królów, rycerzy i szlachtę. Każdy – w różnych scenach – odgrywa po kilka postaci.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” jest elementem pierwszego w Polsce historycznego parku tematycznego wzorowanego na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Park otwarty od maja do końca lipca proponuje liczne atrakcje, zwłaszcza w weekendy, kiedy można w nim obejrzeć widowisko dzienne „Zawisza”, spektakle w teatrze kukiełkowym czy wziąć udział w wieczornicy staropolskiej. Na najmłodszych i ich rodziców, także w tygodniu, czeka obozowisko rycerskie, ogród bajek, kuźnia oraz stanowisko archeologiczne, w którym każdy może samodzielnie odkrywać tajemnice dawnych wieków.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” odbywa się w Murowanej Goślinie w czerwcowe i lipcowe weekendy. Początek o 21.30. Bilety można kupić na stronie www.parkdzieje.pl oraz w punktach stacjonarnych:

TOP 5 zamków i pałaców: Dolnośląskie
Mon, 29 May 2017 00:00:00 +0200

logo-sondy-zamek tekst

Dzisiaj rozpoczynamy głosowanie na zamki i pałace w województwie dolnośląskim.

Zamki i pałace na przestrzeni dziejów wpisały się w krajobraz Polski. Stanowią ważne dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wiele z nich to skarby kultury i perły architektury, z bogatym wyposażeniem i zbiorami sztuki. Polskie zamki i pałace to cenne zabytki pełniące nie tylko funkcje muzealne i kulturalne, ale także hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, wypoczynkowo-zdrowotne (spa i wellness), rekreacyjne i rozrywkowe. Wraz z zachowanymi przypałacowymi parkami i ogrodami stanowią ważną grupę atrakcji turystycznych rozmieszczonych w prawie wszystkich zakątkach Polski.

Wykaz wszystkich 80 zamków i pałaców biorących udział w naszej sondzie wraz z harmonogramem głosowania w każdym z województw zaprezentowany jest na poniższej interaktywnej mapie.

Weź udział w naszej zabawie i wybierz najlepszy według Ciebie zamek lub pałac w Polsce! Zapraszamy!


Od 29 maja do 4 czerwca głosujemy na zamki i pałace w województwie dolnośląskim:


Sonda znajduje się po prawej stronie (w wersji mobilnej poniżej).

 

{loadposition modul_w_artykule}

TOP 5 zamków i pałaców w województwie pomorskim - wyniki
Mon, 29 May 2017 08:54:13 +0200

Za nami kolejny tydzień zabawy w naszej sondzie. Tym razem pytaliśmy o zamki i pałace w województwie pomorskim. Kolejność okazała się następująca:

1. Zamek Gniew

2. Zamek krzyżacki w Malborku

3. Zamek Jan III Sobieski w Rzucewie

4. Zamek krzyżacki w Człuchowie

5. Pałac Ciekocinko

 

Wyniki sondy zamki i pałace - pomorskie 

 

XII Festiwal Śląskie Smaki
Thu, 25 May 2017 14:34:19 +0200

slaskie smaki

XII już Festiwal Śląskie Smaki odbędzie się 11 czerwca w Koszęcinie. Głównym punktem wydarzenia będzie emocjonujący konkurs kulinarny, w którym drużyny rywalizują o Złoty Durszlak i tytuł Eksperta Śląskich Smaków. Po rozstrzygnięciu konkursu emocje nie zdążą opaść, a odbędzie się kolejny kulinarny pojedynek. W Bitwie Smkaów zmierzą się Remigiusz Rączka i Sebastian Humski. Tytuł tegorocznej Bitwy? Kurka kontra gąska!
Na amatorów pysznego, tradycyjnego jedzenia czekać będą stoiska restauracji Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki". Skosztować będzie można kuchni śląskiej, zagłębiowskiej i beskidzkiej.
Organizatorzy zapewnią także konkursy i animacje dla najmłodszych, a o oprawę artystyczną zadbają lokalni artyści i Zespół "Śląsk" w specjalnie przygotowanym programie muzycznym. Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Program:

13:00 Oficjalne otwracie Festiwalu
13:00 - 16:00 Konkurs kulinarny
13:15 - 14:00 Specjalny program muzyczny dla "Śląskich Smaków" w wykonaniu artystów Zespołu "Śląsk"
14:30 - 15:30 Występ zespołu Kola & Jula
17:00 Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego i wręczenie nagród
17:30 Bitwa Smaków, czyli kurka kontra gąska! Pokaz kulinarny w wykonaniu Remigiusza Rączki i Sebastiana Humskiego
18:30 Galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
19:30 Zakończenie Festiwalu

PlakatSlaskieSmaki2017

Otwarcie Muzeum Warszawy
Thu, 25 May 2017 14:17:47 +0200

Muzeum Od nowa

Zakończył się prowadzony nieprzerwanie od 2014 remont Muzeum Warszawy. Nową wystawę  "Warszawskie rzeczy" można oglądać już od 26 maja.

W ramach Projektu "odNowa" przeprowadzony został  pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta gruntowny remont kamienic muzealnych, z wyłączeniem piwnic (wyremontowanych w poprzednich latach), przywracający założoną przez konserwatorów w latach 50. XX wieku kolorystykę elewacji oraz walory detali architektonicznych. Wszystkie prace wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalno-przestrzenny wynikający z funkcji muzealnych. W trakcie realizacji zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o różnym stopniu i zakresie.

Wystawa główna „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. W maju otwarta zostanie pierwsza część wystawy, składająca się z 8 gabinetów i części towarzyszących (Danych warszawskich i Dziejów Kamienic), a także program edukacyjny. Zwiedzający będą mogli również skorzystać z kawiarni, księgarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy i wystawy czasowej zaplanowano na drugą połowę roku.

Już 26-28 maja – z okazji ponownego otwarcia - na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje. Muzeum zaplanowało wieczorne projekcje, pokazy na kamienicach i koncert Sinfonii Varsovii. Przygotowano także niespodziankę dla wszystkich, którzy w ten weekend odwiedzą warszawską Starówkę. Na dwa dni „Muzeum wyjdzie ze swoich murów” i zaprezentuje część wystawy „Rzeczy warszawskie” na płycie Rynku Starego Miasta. Autorem i realizatorem tej wielkoformatowej instalacji jest zespół Platige Image. Start imprezy nastąpi w piątek 26 maja o godzinie 20.00.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.muzeumwarszawy.pl

TOP 5 zamków i pałaców w województwie lubuskim - wyniki
Fri, 19 May 2017 12:30:36 +0200

Za nami kolejne głosowanie w sondzie TOP 5. Tym razem głosowaliście na zamki i pałace w województwie lubuskim. A oto ostateczna kolejność zwycięzców:

1. Pałac Książęcy Lobkowitzów w Żaganiu

2. Zamek Joannitów w Łagowie Lubuskim

3. Pałac Mierzęcin

4. Pałac Wiechlice

5. Pałac Wiejce

 

 Wyniki sondy zamki i pałace w lubuskim


rssfeedwidget.com