Turystyka w Polsce: miasta, zabytki, regiony, noclegi i atrakcje - Polska Travel
Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Mon, 20 Nov 2017 14:48:04 +0100

jarmarkWroclaw640

Już po raz dziesiąty, na wrocławski Rynek, zawitał jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czeka moc atrakcji i niespodzianek.

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej swoim zasięgiem obejmie również Plac Solny. Również tam zagoszczą nowe domki handlowe z przeróżnymi  pysznościami i unikatowymi wyrobami. Ptysiowe gofry, maślane bułeczki Roti, placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem, szynki pieczone, oryginalna chałwa, góralskie serki, czekoladowe pierniki, unikatowa ceramika ukraińska, świąteczne ozdoby z drewna, kosmetyki naturalne.
W pobliżu ustawiony zostanie również oryginalny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Odwiedzający Jarmark będą mieli okazję zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie, a w jednym z domków na Placu Solnym będzie można wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

Więcej na: www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/

Foto:Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Certyfikat Internautów - głosowanie zakończone, dziękujemy za oddane głosy
Mon, 20 Nov 2017 09:40:12 +0100

640x420 ver ok

Zakończyliśmy głosowanie na Certyfikat Internautów 2017.Dziękujemy bardzo za udział w naszej zabawie Zwycięzców poznamy podczas gali przyznania Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2017, która odbędzie się 23 listopada. Niezwłocznie po niej wyniki opublikujemy na naszym portalu.

 

„Tańczył Marcin z Katarzyną, czyli jak smakuje niepodległość"
Mon, 06 Nov 2017 11:00:10 +0100

Tanczyl MArcina z Katarzyna

„Tańczył Marcin z Katarzyną, czyli jak smakuje niepodległość. Dziedzictwo kulinarne Kujaw i Pomorza" to wyjątkowy projekt łączący dwa elementy dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza gęsinę i piernik, które odnoszą się bezpośrednio do tradycji regionalnych obchodów Święta Niepodległości, wpisując się w tradycje świętowania dnia św. Marcina oraz św. Katarzyny.

Przewiduje się wiele wydarzeń: warsztaty, pokazy, degustacje kulinarne, prelekcje, zajęcia edukacyjne, podczas których uczestnicy będą poznawać tajemnice polskiego świętowania, zwyczajów niepodległościowych i kulinarnych. Ma to na celu rozbudzenie świadomości patriotycznej i zapoznanie z historią kulinarną Pomorza i Kujaw. Będzie to smaczna lekcja historii, podczas której na uczestników oddziaływać będą zapachy, smaki, praktyka wspólnego spożywania posiłku, budowania wspólnoty stołu – w nawiązaniu do wspólnoty narodowej, wspólnego świętowania niepodległości połączonej z tradycjami kulinarnymi regionu. Przez działania pokażemy, że tradycje patriotyczne zapisane są także w smaku, a dziedzictwo kulinarne może być równie dobrą lekcją historii.

 

PROGRAM

11 listopad 2017 -Św. Marcina – Narodowe Święto Niepodległości

12.15 Tańczył Marcin z Katarzyną… - o idei projektu dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka – Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT
12.30 Listopadowe świętowanie. Od św. Marcina do Narodowego Święta Niepodległości - dr Michał Targowski, Instytut Historii i Archiwistyki UMK
13.00 Patriotyczne formy piernikowe - Krzysztof Lewandowski - Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT
13.30 Gęś w piernikach – Pokaz kulinarny z degustacją wspierany omówieniem ważnych regionalnych produktów, rys historyczny staropolskiej kuchni.

18 Listopada 2017
12.30 O tradycjach piernikarskich i świętym Marcinie na Dolnym Śląsku –  Arkadiusz Muła, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze.
13.00 Piernikowy zawrót głowy. 100 lat badań nad tradycją piernikarską w Muzeum Okręgowym w Toruniu - Małgorzata Mikulska-Wernerowicz - Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT
13.30 - Gęś w piernikach. Pokaz kulinarny wspierany omówieniem ważnych regionalnych produktów, rys historyczny staropolskiej kuchni.
Prowadzenie: Tomasz Welter - szef kuchni Slow Food Kujawsko-Pomorskie
Komentarz – dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka – Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT

25 listopada 2017 Podczas dnia Św. Katarzyny, w ramach programu Niepodległa:

13.30 - Gęś w piernikach. Pokaz kulinarny wspierany omówieniem ważnych regionalnych produktów, rys historyczny staropolskiej kuchni.
Prowadzenie: Tomasz Welter szef kuchni Slow Food Kujawsko-Pomorskie
Komentarz – dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka - Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT
15.30 – 16.00 Suchary Piłsudskiego, smakołyki inspirowane historią -  Klubokawiarnia  Małgorzata Buttita - dziennikarka, blogerka kulinarna, Akademia Pana Wielądki
 
W dniach od 11 do 25 listopada o godzinie 12 odbywać się będą zajęcia dla 15 osobowych grup z wypieku i dekoracji pierników, dla najmłodszych również czytanie legend. W ramach zajęć 3 spotkania skierowane są do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, oraz 2 dla seniorów.
Wykłady i pokazy kulinarne organizowane w dniach 11, 18 i 25 listopada – ilość miejsc ograniczona do 30.
Na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach programu Niepodległa obowiązuje wcześniejsza rezerwacja; udział jest bezpłatny.

Zwiedzaj za darmo Rezydencje Królewskie
Tue, 31 Oct 2017 14:45:55 +0100

darmowy-listopad-fb-820x340

Już po raz szósty Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na „Darmowy listopad”. Przez cały miesiąc bezpłatnie zwiedzać można będzie cenne zabytki oraz uczestniczyć w rodzinnych warsztatach, lekcjach muzealnych, spacerach tematycznych i pokazach.
"Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w Rezydencjach Królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tegoroczny "Darmowy listopad" odbędzie się pod hasłem "Tu dzieje się historia". Muzea Rezydencje Królewskie zaprezentują swoje kolekcje i udostępnią wystawy czasowe. Dla zwiedzających warszawskie rezydencje przygotowały też bogaty program wydarzeń.

Polska doceniona ponownie !
Tue, 31 Oct 2017 12:06:36 +0100

BIT2018 Tourism Board POIs Badge 1250X6255 002

Prestiżowy przewodnik turystyczny Lonely Planet ogłosił informację, na którą czekały rzesze podróżników na całym świecie – gdzie wybrać się na wakacje w 2018 r.

Lonely Planet to światowy gigant w dziedzinie publikacji turystycznych, który od 1972 r. wydaje popularne przewodniki, oraz prowadzi jeden z największych portali podróżniczych, Thorn Tree. Każdego roku Lonely Planet zaprasza do współpracy międzynarodowe grono ekspertów i dziennikarzy turystycznych, którzy, w ramach wielostopniowej selekcji przez kilka miesięcy głosują na nowe, najciekawsze zjawiska w świecie turystyki i podróży. Ich opinia decyduje o tym, które kraje Lonely Planet będzie promować w nadchodzącym roku. Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach w ramach plebiscytu „Best in Travel”: najlepszy kraj, miasto, region oraz destynacja oferująca najciekawsze produkty turystyczne za rozsądną cenę.

W tym roku eksperci uznali Polskę za jedną z najlepszych destynacji w tej ostatniej kategorii “Top 10 Best Value places to travel to in 2018”. Wśród wyróżnionych krajów, tylko cztery znajdują się w Europie. Poza Polską, jest to Estonia, Hiszpania (Lanzarote) oraz - co ciekawe - Wielka Brytania. Wśród atrakcji turystycznych naszego kraju wyróżniony został Kraków, który przyciąga tłumy większe niż Praga czy Berlin i ma korzystniejsze ceny, stare miasto w Gdańsku oraz piękna sceneria Wybrzeża. Doceniono również piękno historyczne Lublina, Torunia oraz Tarnowa. Fanom spotkań z naturą, przewodnik poleca Zakopane oraz Białowieski Park Narodowy. Przewodnik chwali Polskę również za niedrogie połączenia kolejowe i autobusowe, przystępne ceny posiłków, piwa i zakwaterowania.

To już drugie wyróżnienie Lonely Planet dla Polski. W 2015 r. Polska została sklasyfikowana jako jedna z najlepszych destynacji w kategorii: „Top 10 Country 2016”


rssfeedwidget.com