Ambasador Kotański: św. Jan Paweł II to patron na czas pandemii
Zdajemy sobie sprawę, że wskutek pandemii hierarchia wartości cywilizacji zachodnioeuropejskiej została zakłócona. Śmierci nie da się zepchnąć na margines, jest ona nierozerwalnie związana z życiem. Ale z tej śmierci przechodzimy do życia wiecznego i Jan Paweł II nieustannie o tym przypomina - mówi w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.
Bp Lityński zaprasza chorych na transmisję Mszy św. z kaplicy diecezjalnej Caritas
Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 2 kwietnia odprawi Mszę św. w intencji chorych i cierpiących w kaplicy znajdującej się siedzibie Caritas w Zielonej Górze. Liturgia będzie transmitowana przez TVP3 Gorzów Wlkp.
Kościół prawosławny w Grecji przełożył uroczystości wielkanocne na koniec maja
W związku z trwającą i rozszerzającą się pandemią wirusa Covid-19 Stały Synod prawosławnego Kościoła Grecji postanowił przełożyć obchody świąt wielkanocnych na 26-27 maja. Poinformowano o tym po posiedzeniu tego gremium 1 kwietnia w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Aten i całej Hellady (Grecji) Hieronima. Biskupi obradowali na zasadzie telekonferencji na platformie użyczonej im przez rząd tego kraju przy wsparciu tamtejszego ministerstwa cyfryzacji. W tym roku Wielkanoc prawosławna wypada w tydzień po zachodniochrześcijańskiej - 19 kwietnia.
15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – świadectwa
Dzisiaj mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. "Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie. Ówczesny rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls podkreślił, że ostatnie godziny Ojca Świętego upłynęły na nieustannej modlitwie wszystkich osób towarzyszących mu w pobożnym konaniu i we współudziale w modlitwie tysięcy wiernych zgromadzonych od wielu godzin na Placu św. Piotra.
Biskup Bergamo: kryzys koronawirusa pokazuje wartość współczucia
Biskup Bergamo Francesco Beschi zauważa „ogromną potrzebę bliskości” podczas pandemii koronawirusa. „W ciągu ostatnich kilku lat ludzie zamknęli się w pewien sposób w izolacji od siebie. Wszyscy myśleli tylko o sobie. Teraz, gdy doświadczamy przymusowej godziny policyjnej, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zaangażowanie na rzecz innych”, powiedział bp Beschi w wywiadzie dla dodatku „Christ & Welt” niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. Wyraził nadzieję, że to doświadczenie przetrwa obecny kryzys. Położone w Lombardii Bergamo należy do miast najbardziej doświadczonych we Włoszech przez pandemię.
Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa praktyki pierwszych piątków miesiąca
Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu nt. praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.
Bp Mazur apeluje o codzienną gorliwą modlitwę za misjonarki i misjonarzy
W tym trudnym dla wszystkich czasie gorąco zachęcam wszystkich wiernych Kościoła w Polsce, a zwłaszcza osoby angażujące się w sprawy misyjne, o codzienną gorliwą modlitwę za misjonarki i misjonarzy – napisał bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Abp Wojda: wiara wymaga czasu, umocnienia i dojrzewania
Naszą wiarę umacnia modlitwa, Eucharystia, lektura słowa Bożego, ale również zapatrzenie w osoby, które są autentycznymi świadkami wiary. W tych, którzy już zaliczonych do grona świętych, ale i na świadków wiary, którzy dziś żyją wśród nas – mówił abp Tadeusz Wojda podczas porannej Mszy św. transmitowanej w kaplicy pw. bł. ks. Michała Sopoćki w Kurii Metropolitalnej białostockiej.
Mimo pandemii koronawirusa misjonarze zostają na misjach
Pandemia koronawirusa dotarła już na wszystkie kontynenty, także do Afryki, gdzie pracuje ogromna rzesza polskich misjonarek i misjonarzy. Sytuacja w wielu krajach jest bardzo trudna, ze względu na ubóstwo, zaniedbania służby zdrowia oraz możliwość zarażenia się z powodu braku środków higienicznych. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przekazała misjonarzom informację o próbach zorganizowania ich ewentualnego powrotu do kraju. Zdecydowana większość misjonarek i misjonarzy, mimo realnego zagrożenia własnego zdrowia i życia, postanowiła pozostać na placówkach misyjnych, wśród tych, którzy ich potrzebują.
Jan Paweł II – człowiek modlitwy. Fakty, opinie, ciekawostki
Dziś, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z okazji rocznicy publikujemy fakty i opinie związane z papieskim praktykowaniem modlitwy. Przytaczamy też refleksje Jana Pawła II na temat modlitwy.

rssfeedwidget.com