Papież spotkał się z przedstawicielami władz Tajlandii
Do budowania gościnności oraz krzewienia integralnego rozwoju wszystkich narodów zachęcił Ojciec Święty spotkając się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Rządowym w Bangkoku.
Franciszek w Bangkoku: Bądźcie “budowniczymi gościnności”
- Dziś bardziej niż kiedykolwiek nasze społeczeństwa potrzebują "budowniczych gościnności”, mężczyzn i kobiet zatroskanych o integralny rozwój wszystkich narodów w łonie rodziny ludzkiej, która starałaby się o życie w sprawiedliwości, solidarności i braterskiej harmonii - powiedział Franciszek w Pałacu Rządowym w Bangkoku. Podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym podziękował rządowi tajlandzkiemu za wszelkie działania podejmowane na rzecz pomocy migrantom, ofiarom wyzysku, niewolnictwa, przemocy i wykorzystania.
Papież spotkał się z najwyższym patriarchą buddystów
Wasza Świątobliwość przybywa tu nie jako nowy przyjaciel, ale jako prawdziwy, wypróbowany przyjaciel narodu tajskiego, a odległość nie jest przeszkodą dla naszych stosunków – powiedział, witając papieża, najwyższy patriarcha buddystów Tajlandii Somdet Phra Ariyavongsagatanana. Podkreślił, że wizyta ta "jest ważnym historycznie wydarzeniem, świadectwem mocnej i cudownej przyjaźni między Kościołem katolickim a Buddyjską Sanghą Tajlandii".
Rzeszów: Zjazd Szkolnych Kół Caritas
Ponad 500 osób uczestniczyło 20 listopada w zjeździe Szkolnych Kół Caritas diecezji rzeszowskiej. Gościem spotkania był ks. Jakub Bartczak. „Pomagając innym, sami stajecie się szczęśliwymi ludźmi” – przekonywał dzieci i młodzież duchowny-raper.
Prof. Skibiński: Prymas Wyszyński to nie tylko mąż stanu, ale też wzór świętości
- Jesteśmy przyzwyczajeni, by myśleć o kard. Wyszyńskim jako o wybitnym mężu stanu okresu walki z komunizmem – mówi prof. Paweł Skibiński. Dodaje, że Kościół beatyfikując Prymasa Tysiąclecia podpowiada nam wzór świętości na dziś oraz że powinniśmy naśladować go w życiu duchowym i codziennym. Znawca nauczania kard. Wyszyńskiego kreśli w rozmowie z KAI jego duchową i intelektualną sylwetkę, znaczenie wielkich projektów duszpasterskich w okresie komunizmu, wartość „teologii narodu”, umiejętne wprowadzanie refom soborowych, zdolność do dialogu nawet z wrogami, i wreszcie inspirację w zakresie przygotowania pokojowego upadku komunizmu.
Zielonoświątkowcy największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie?
- Biorąc pod uwagę liczbę praktykujących wiernych, chrześcijaństwo zielonoświątkowe jest dziś największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie. Neopentekostalizm jest też wyzwaniem wewnątrz Kościoła. Przed nami trudne zadanie wypracowania jasnych kryteriów weryfikacji chrześcijańskiej tożsamości w różnych środowiskach i wspólnotach – mówił bp Andrzej Czaja podczas trzeciej sesji międzynarodowej konferencji „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji”. Dwudniowe spotkanie odbywa się w Opolu i w Kamieniu Śląskim. Wydarzenie na bieżąco relacjonowane było na Twitterze portalu ekumenizm.pl.
Bangkok żyje swym rytmem, nie widać oznak papieskiej wizyty
Na trasie przejazdu z lotniska do nuncjatury Franciszka witały dzieci z katolickich szkół, w większości buddyjskie. Jednak w samym Bangkoku praktycznie nie widać oznak papieskiej wizyty.
Bp Jarecki: poszukajmy w nauczaniu kard. Wyszyńskiego wskazówek na dzisiejsze czasy
- Chcemy podjąć namysł nad nauczaniem kard. Wyszyńskiego, by spróbować światło tego nauczania rzucić na współczesne otaczające nas problemy – podkreśla bp Piotr Jarecki, odpowiedzialny za cykl debat „Myśląc z Wyszyńskim”, które odbywać się będą co miesiąc w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Pierwsze spotkanie zatytułowane „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?” zaplanowane jest już na 21 listopada.
Papież do młodych Wietnamczyków: Kościół jest waszym domem
„Niech rozbłyśnie wasza piękna katolicka tożsamość” – z tym apelem Papież zwrócił się do młodych Wietnamczyków. Pod hasłem: „Idź do swojego domu, do swoich” w tym kraju odbywa się Dzień Młodzieży.
Tajlandia to pod względem religijnym całkiem inny świat
Tajlandia, którą odwiedza Papież Franciszek to kraj w przeważającej większości buddyjski. Choć istnieje tu 5-procentowa mniejszość islamska i muzułmanie pełnią też niekiedy ważne urzędy państwowe, to jednak buddyzm jest religią, która decyduje o tożsamości narodowej Tajów. Wyznaje ją 95 proc. mieszkańców.

rssfeedwidget.com