Kolęda na Podhalu
Podhalańscy duszpasterze czekają na ostateczne wytyczne Kurii Metropolitarnej w Krakowie, ale także mają własne pomysły jak w czasie koronawirusa przeprowadzić wizytę duszpasterską. Jednym z nich są spotkania już w Adwencie, a inny to odłożenie odwiedzin domów na wiosnę
Kraków: „Oblicza Dialogu” o radości i smutku w kulturach i religiach
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zachęca do udziału w VIII edycji projektu edukacyjno-wychowawczego „Oblicza Dialogu”, któremu będzie przewodziło hasło „Wszystko ma swój czas. Pora radości, pora smutku w kulturach i religiach”. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 grudnia.
O. Jerzy Tomziński, wybitny paulin z Jasnej Góry, kończy dziś 102 lata
- Dziękuję Bogu i ludziom - mówi paulin o. Jerzy Tomziński, który kończy dziś 102 lata. Jubilat jest jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży. O. Tomziński zawsze podkreśla, że Jasna Góra była jego życiową legitymacją.
Pakt Asyski i Ekonomia Franciszka – o co chodzi?
Jak mamy być zdrowi, jeśli świat jest chory? – to pytanie postawione przez Papieża Franciszka może być konkluzją cyklu katechez, które wygłosił on w czasie pierwszej wiosennej fali pandemii. Mocno wpłynęła ona na tworzący się (od maja 2019) projekt „Ekonomia Franciszka”. Zaplanowane na wiosnę spotkanie w Asyżu odbyło się online w dniach 19–21 listopada br. Międzynarodowy kongres skierowany był głównie do młodych ekonomistów i przedsiębiorców inspirujących się nauczaniem Kościoła, zwłaszcza encykliką "Laudato si’".
Zmarł najstarszy biskup świata
W Hiszpanii zmarł we wtorek najstarszy katolicki biskup świata, 104-letni Damián Iguacén Borau. Duchowny był emerytowanym ordynariuszem diecezji San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich.
Prosimy o dowody! List otwarty w sprawie kard. Gulbinowicza
- Domagamy się przedstawienia dowodów, opartych o jednoznaczne fakty a nie domniemania czy pomówienia. Dopiero wówczas będziemy w stanie przekonać się o zasadności wyroku – powziętego zaocznie i wydanego bez uzasadnienia – gdy dowiemy się, jaka była jego podstawa prawna w świetle prawa kościelnego, a także czy Kardynał Gulbinowicz miał możliwość odniesienia się do stawianych mu zarzutów i skorzystania z procedury odwoławczej - czytamy w liście otwartym działaczy opozycji antykomunistycznej skierowanym do Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Przewodniczącego Episkopatu, Prymasa Polski i obecnego Metropolity Wrocławskiego.
Kielecki Bank Żywności organizuje przedświąteczną zbiórkę żywności
Rozpoczęła się zbiórka żywności organizowana przez Kielecki Bank Żywności. Odbywa się ona bez udziału wolontariuszy. Potrwa do najbliższego piątku.
Msze św. w intencji parafian zamiast kolędy w arch. poznańskiej
W tym roku w archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Wierni zostaną zachęceni do uczestnictwa we Mszach św. w mniejszych grupach oraz do odmówienia modlitwy i pokropienia swoich domów wodą święconą.
Kryzys Kościoła? Co w takiej sytuacji powiedziałby nam kard. Wyszyński?
Co w takiej sytuacji powiedziałby nam kardynał Wyszyński, który kochał Kościół i służył mu całym swoim życiem – pyta Anna Rastawicka, jedna z najbliższych współpracowniczek Prymasa Tysiąclecia. - Zapewne zaprosiłby nas, abyśmy spojrzeli na Kościół głębiej, jako na wspólnotę Bożo-ludzką – dodaje.
Przewodnicząca żeńskiej konsulty zakonnej: Adwent to czas oczyszczenia Kościoła
"Świat, w którym żyjemy, niesie nam wiele trudnych i bolesnych wydarzeń w Kościele, związanych z konkretnymi ludźmi Kościoła. Niech ten czas Adwentu będzie dla nas szczególnym wezwaniem do nawrócenia, uczciwego życia, ślubowanego ubóstwa i modlitwy. Na pewno jest to czas oczyszczenia naszego Kościoła, za który każda z nas jest odpowiedzialna przed Bogiem i ludźmi" - napisała w liście na Adwent do sióstr zakonnych w Polsce s. Dolores Zok SSpS, przewodnicząca Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

rssfeedwidget.com