Oświęcim: spotkanie delegacji Kościoła ewangelickiego w Niemczech i Polskiej Rady Ekumenicznej
W Oświęcimiu odbyło się spotkanie delegacji Kościoła ewangelickiego w Niemczech i Polskiej Rady Ekumenicznej. Rozmawiano o relacjach polsko-niemieckich, partnerstwach kościelnych, trudnej historii, kulturze pamięci i aktualnej sytuacji społeczno-politycznej.
Jutro wyrusza 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę
Jutro rozpocznie się 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Ze względu na epidemię koronawirusa na szlak wyruszy jedynie 11 grup liczących w sumie ok. 600 osób.
Zamarskie: konserwacja ołtarza z drewnianego kościoła na Śląsku Cieszyńskim
Mocno zniszczony boczny ołtarz św. Anny z drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim poddany został konserwacji. Rozpoczęcie prac przy unikatowym ołtarzu stało się możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.
Abp Ryś do wspólnoty Chemin Neuf: człowiek jest wezwany do wyjścia ze swoich granic
Międzynarodowa Katolicka Wspólnota Chemin Neuf, która od kilku lat ma swój dom w centrum Łodzi, zorganizowała w pierwszych dniach sierpnia Summer School – letnią szkołę dla młodych, w której biorą udział uczestnicy z Polski i z zagranicy. "Człowiek jest wezwany do wyjścia ze swoich granic. Z jakich granic wyjdziecie do Jezusa?" - pytał uczestników spotkania abp Grzegorz Ryś.
Muzyka w Raju – festiwał muzyki dawnej w innej formie – rozmowa z inicjatorem Cezarym Zychem
W sierpniu w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu w diecezji zielonogórsko–gorzowskiej miał się odbyć 18. Festiwal Muzyki Dawnej, zwany „Muzyką w Raju”, którego inicjatorem jest Cezary Zych – filozof, znawca muzyki epok przedromantycznych. Ze względu na trwającą pandemię, wydarzenie będzie prezentowane w miastach Ziemi Lubuskiej w postaci filmu, zmontowanego z archiwalnych nagrań, przy udziale ograniczonej widowni. Muzyka dawna zabrzmi także w internecie.
Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne
Bomba AtomowaW związku ze zbliżającą się 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne. Biskupi przypominają słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas pielgrzymki do Japonii. Podkreślił wówczas, że niemoralne jest zarówno wykorzystanie energii atomowej w celach wojskowych, jak i samo posiadanie broni nuklearnej.
Hiszpańscy biskupi dziękują królowi za wkład w budowanie zgody i demokracji
Wobec decyzji emerytowanego króla Hiszpanii Juana Carlosa I o opuszczeniu ojczyzny episkopat wyraził „uznanie ze jego decydujący wkład w demokrację i zgodę pomiędzy Hiszpanami”. Były król podjął decyzję o wyjeździe po ujawnieniu jego niejasnych transakcji ekonomicznych w ostatnich latach.
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę – tym razem tylko 50 osób
„Ten zwycięża, kto miłuje” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego stały się hasłem 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (WPP) na Jasną Górę. Ze względy na epidemię koronawirusa na szlak wyruszy jedynie grupa ok. 50. przedstawicieli wszystkich pątników. Podobnie, symboliczno-duchowy charakter będzie miała 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17". Dla pozostałych wiernych zorganizowano jednak możliwość pielgrzymowania duchowego poprzez specjalnie przygotowane rekolekcje.
77. Tour de Pologne uczci 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
Trzeci etap 77. Tour de Pologne rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy prestiżowego polskiego wyścigu kolarskiego chcą uczcić 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
37. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin już na trasie
Biskup Marek Solarczyk i trzech innych duchownych to jedyni uczestnicy 37. Pieszej Praskiej Pielgrzymka Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej, która dziś wyruszyła na Jasną Górę. Nietypowy charakter pielgrzymki wynika z sytuacji epidemicznej i troski o zdrowie uczestników. „To niezwykłe doświadczenie, pielgrzymowanie ma charakter bardzo indywidualny, ale do Częstochowy niesiemy wszystkie polecone nam intencje” – powiedział KAI bp Solarczyk na pierwszym postoju dzisiejszej trasy.

rssfeedwidget.com