Asystenci osób z niepełnosprawnościami – projekt rzeszowskiej Caritas
pomoc wózek inwalidzki inwalidaJuż 80 osób z niepełnosprawnościami z terenu diecezji rzeszowskiej korzysta z pomocy asystentów w ramach projektu przygotowanego przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Asystenci najczęściej odciążają rodziców w codziennej opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi.
„Dar na Stulecie” – podsumowanie “duchowego pomnika” na 100-lecie Jana Pawła II
Ponad 150 tys. osób wzięło udział w projekcie „Dar na Stulecie” realizowanym w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. W ramach projektu podjęto niemal 2,5 tys. inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych oraz edukacyjnych i wychowawczych w 35 krajach na sześciu kontynentach. Pomysłodawcą akcji był zmarły 31 grudnia 2020 r. o. Maciej Zięba OP. Dziś odbyło się wirtualne spotkanie podsumowujące inicjatywę.
Samorząd Mazowsza przeznaczy 6 mln zł na renowację zabytków
Rusza nabór wniosków na na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach, również sakralnych. Na ratowanie dziedzictwa kulturowego władze Samorządu Województwa Mazowieckiego przeznaczyły 6 mln zł. Nabór wniosków rozpoczyna się 25 stycznia i potrwa do 22 lutego.
Kard. Hollerich zaniepokojony lekceważeniem wolności religijnej w państwach UE
Abp Jean-Claude HollerichPrzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich wyraził zaniepokojenie projektem duńskiej ustawy, która wymagając, by kazania i homilie były głoszone w języku narodowym, ogranicza wolność religijną. Deklarując szacunek dla państwowych procesów legislacyjnych, hierarcha wskazał na coraz szerszą i wzrastającą tendencję do lekceważenia w państwach członkowskich Unii Europejskiej podstawowego prawa, jakim jest wolność religijna.
Msze św. w Portugalii zawieszone. Biskupi apelują o przestrzeganie obostrzeń
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup José Ornelas wezwał wiernych do przestrzegania restrykcji epidemicznych w związku z nasileniem się w tym kraju zachorowań na COVID-19. - Musimy aktywnie współpracować z władzami państwowymi w celu obniżenia liczby zakażeń – stwierdził bp Ornelas.
Papież chwali poezję – „to pieśni bez nut”
Podczas uroczystości zaprzysiężenia Joego Bidena na prezydenta USA wielkie wrażenie na obecnych wywołała młoda kobieta recytując swój wiersz. Także papież Franciszek wysoko ceni poezję, czego dowodem jego przedmowa, którą napisał do wydanego we Włoszech tomu poezji, poinformował portal Vatican News.
Porwany w Burkina Faso ksiądz nie żyje
W Burkina Faso znaleziono wczoraj zwłoki ks. Rodrigue’a Sanona, zaginionego w środę proboszcza parafii Matki Bożej Pokoju w Soubaganyedougou w diecezji Banfora. Wszystko wskazuje na to, że duchowny został zamordowany.
Centralne nabożeństwo ekumeniczne 2021 już jutro w Łodzi
Centralne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego w Polsce odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 stycznia br. O godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława w Łodzi. Nabożeństwu przewodniczyć będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Z uwagi na obostrzenia nabożeństwo będzie transmitowane przez kanał YouTube Archidiecezja Łódzka. Tegoroczny tydzień Modlitw o Jeność Chrześcijan odbywa się od 18 do 25 stycznia pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5–9)”.
Abp Depo: każdy z nas ma misję w odpowiedzialności za prawdę
- Uwierzmy, że każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Radu ds. Środków Społecznego Przekazu KEP w słowie na dzień 24 stycznia. Tego dnia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, ogłaszane jest papieskie orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Temat tegorocznego orędzia brzmi: „'Chodź i zobacz' ( J1, 42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jakimi są i gdzie są".
Diakoni zostali posłani na praktyki do parafii
Podczas nieszporów w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu bp Andrzej Czaja dokonał rozesłania diakonów z diecezji gliwickiej i opolskiej do parafii na praktykę. Potrwają one do 3 maja.

rssfeedwidget.com