Kongres ekologiczny poprzedzi ŚDM
ŚDM - Droga krzyżowa z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae19 stycznia w panamskim Uniwersytecie Matki Bożej Starszej (USMA) odbędzie się kongres ekologiczny poświęcony wcielaniu w życie nauczania Kościoła nt. ochrony stworzenia. W obradach, którym będzie przewodniczył kard. Peter Turkson z Watykanu, weźmie udział ok. 400 młodych pielgrzymów z całego świata, przybyłych na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM).
Z Krakowa do Panamy – historie uczestników
ŚDM - Droga krzyżowa z papieżem Franciszkiem na Campus MisericordiaePielgrzymi z Polski, w tym z archidiecezji krakowskiej, docierają już do Panamy. Są wśród nich wspólnoty parafialne, duszpasterstwa akademickie, kapłani oraz członkowie komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Młodzi, w których duch ŚDM był bardzo żywy od wydarzeń w Krakowie, nie wyobrażali sobie opuszczenia kolejnego spotkania z Ojcem Świętym.
Skępe: poświęcenie Ośrodka Rehabilitacji im. Jana Pawła II
O tym, że cierpienie jest jakby stacją drogi krzyżowej - stacją oczyszczenia i spotkania z Bogiem-Człowiekiem – mówił dziś bp Piotr Libera podczas uroczystości poświęcenia i nadania imienia św. Jana Pawła II Ośrodkowi Rehabilitacji WIMED w Skępem.
Cieszyn: ekumeniczna modlitwa o pokój i apel o przeciwdziałanie nienawiści
Do chwili refleksji, modlitwy i szukania natchnienia w głębi serca, „jak podejść do zła i tego, co człowieka przerasta” – zachęcił podczas nabożeństwa ekumenicznego w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny ks. Tomasz Sroka, dyrektor Katolickiego LO im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.
Warszawa: autonomia i współpraca – samorządowcy u kard. Nycza
Szkoła i działalność na rzecz potrzebujących to główne pola współpracy Kościoła i samorządów – podkreślił kard. Kazimierz Nycz 17 stycznia podczas spotkania świątecznego z samorządowcami w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Obecny na spotkaniu prezydent Warszawy Rafał zadeklarował wolę współpracy, „życzliwy dialog i poszanowanie tradycji”.
Sandomierz: odnowiono 50 starodruków ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej
Zakończyła się realizacja projektu konserwacji, opracowania i udostępnienia 50 starych druków z XVIII wieku i starszych ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Wśród nich są m.in.: teksty kazań, komentarze biblijne, zbiór dokumentów dotyczących działalności papieża Benedykta XIV. W bibliotece znajduje się 20 tys. starodruków oraz ponad 400 inkunabułów.
Abp Gądecki: Izrael ma także dziś misję do spełnienia dla świata
„Także dzisiaj Pan Bóg pozostaje wierny Izraelowi, także dzisiaj Izrael ma swoją szczególną misję do spełnienia dla całego świata” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa biblijnego, 17 stycznia, z okazji XXII Dnia Judaizmu. Metropolita poznański podkreślił, że jako chrześcijanie jesteśmy przekonani, że „Chrystus jest również Mesjaszem Izraela, od Boga jednak zależy, kiedy nastanie jedność Żydów i nie-Żydów, jedność wszystkich dzieci Bożych”.
Abp Budzik: Czy zmarnujemy jako naród kolejne dramatyczne ostrzeżenie?
„Czy zmarnujemy jako naród kolejne dramatyczne ostrzeżenie?” – pytał abp Stanisław Budzik podczas Mszy świętej sprawowanej w lubelskiej archikatedrze w intencji śp. prezydenta Gdańska. W Eucharystii uczestniczyli mieszkańcy Lublina, prezydent miasta Krzysztof Żuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, radni Rady Miasta Lublin oraz przedstawiciele Urzędu miasta.
Kard. Dziwisz: dialog jest praktykowaniem miłości bliźniego
Odniesienie się do innego człowieka w duchu dialogu, a nie wrogości czy nieufności, jest po prostu praktykowaniem miłości bliźniego – mówił w synagodze Tempel w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz, który uczestniczył w obchodach XXII Dnia Judaizmu. W tym roku w Krakowie był on poświęcony pamięci kard. Franciszka Macharskiego.
Warszawskie obchody XXII Dnia Judaizmu
Msza święta w intencji pogłębiania więzów miłości między chrześcijanami a Żydami oraz panel dyskusyjny „Żydzi i judaizm w tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej” złożyły się na warszawskie diecezjalne obchody XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce 17 stycznia.

rssfeedwidget.com